Ślub i wesele w ogrodzie

Ślub w plenerze

W 2015 roku wszedł w życie przepis ułatwiający zorganizowanie ceremonii ślubu cywilnego w plenerze. Celowo piszę ułatwiający, a nie umożliwiający, bo możliwość zorganizowania ślubu cywilnego poza urzędem istniała już wcześniej, jednak głównie w przypadku, gdy jedno lub oboje małżonków nie mogli stawić się w Urzędzie Stanu Cywilnego (np. pobyt w szpitalu). W innym przypadkach możliwość wzięcia ślubu poza urzędem była zależna głównie od dobrej woli urzędnika. W tej chwili, za stosowną opłatą, możecie wziąć ślub cywilny w dowolnym, wybranym przez Was miejscu. Miejsce to musi jednak spełniać dwa podstawowe warunki: gwarantować zachowanie uroczystej formy oraz bezpieczeństwa uczestników wydarzenia.

Jeśli decydujecie się na ślub cywilny, to zorganizowanie go poza urzędem ma wiele zalet. Uroczystości cywilne, które odbywają się w urzędzie, z zasady przebiegają bardzo szybko i są dosyć sztywne i skondensowane w swojej formie. Śluby plenerowe siłą rzeczy mają w sobie więcej luzu. Często fotografując takie uroczystości odnoszę wrażanie, że nawet urzędnik udzielający ślubu w plenerze jest bardziej zrelaksowany i zaangażowany (może natura łagodzi obyczaje? ;)). Jeśli do tego w przebieg wydarzenia wpleciecie swoje własne, osobiste przysięgi, które nie dość, że wydłużą czas trwania tego podniosłego momentu i dadzą fotografowi nieco większe pole do popisu, to jeszcze prawdopodobnie wycisną parę łez albo spowodują kilka wybuchów śmiechu :). A emocje w taki dzień są jak najbardziej pożądane i do tego pięknie wyglądają na zdjęciach!

Ogromną zaletą ślubów plenerowych jest rzecz jasna także estetyka otoczenia. W końcu zazwyczaj to ona jest główną motywacją do wyjścia poza ściany urzędu. Bo te często nie grzeszą urodą pomieszczeń, do tego w przypadku urzędów w mniejszych miejscowościach bardzo często nie są w stanie pomieścić wszystkich gości.

Gdy organizujecie ślub w plenerze macie pełną dowolność dekoracji i aranżacji otoczenia. Fantastycznie sprawdzą się pergole, altany, dekoracyjne ścianki. Choć moim zdaniem największym walorem jest naturalne otoczenie – biorąc ślub na łące, w lesie, w ogrodzie czy nad brzegiem jeziora otoczenie działa na Waszą korzyść.

Przygotowując ślub w plenerze należy zadbać o przygotowanie stanowiska dla urzędnika. Oprócz tak praktycznych elementów jak stół i krzesło, nieodzownym elementem jest godło Polski. Godło może stać na stole, przy którym urzędnik udziela ślubu (wtedy należy zadbać, aby stół był wystarczająco duży, musi pomieścić bowiem nie tylko godło, ale również księgę z dokumentami, dekoracje, ewentualnie Wasze obrączki, i do tego pozostawić jeszcze swobodę ruchu urzędnikowi). Może także zostać wyeksponowane na specjalnej sztaludze czy stojaku.

Aby oszczędzić sobie stresów związanych z nieprzewidywalności polskiej pogody, przygotujcie opcjonalną zadaszoną przestrzeń (w latanie, w namiocie weselnym, na sali restauracyjnej itp.), aby w razie deszczu czy burzy móc sprawnie przenieść stanowisko urzędnika w bezpieczne miejsce.

Tak jak o ewentualnym planie B na wypadek niepogody zazwyczaj pamiętają wszystkie młode pary, tak bardzo niewiele z nich bierze pod uwagę, że upalny słoneczny dzień również może pokrzyżować plany. Zazwyczaj bezchmurne niebo jest czymś, czego większość par życzy sobie w dzień swojego ślubu. Jednak ostre, popołudniowe słońce w środku lata jest bardzo trudne do fotografowania. I nie chodzi tu tylko o wygodę fotografa. O ile Wasi goście mogą się przemieścić w trakcie ceremonii, uciec pod drzewko w poszukiwaniu cienia, to Wy będziecie zmuszeniu wytrzymać 15-20 minut w totalnym skwarze. Zmrużone oczy, ostre cienie na twarzach, krople potu na czole pana młodego, świecący nos panny młodej… Naprawdę wyjątkowo warto zadbać o to wcześniej. Nawet zadać siebie trud udania się dokładnie w miejsce ceremonii w jej przeddzień i sprawdzić, pod jakim kątem świeci wtedy słońce i jak możemy ustawić stół i krzesła, na których będziemy siedzieć tak, aby czuć się jak najbardziej komfortowo. Jeśli ślub odbywa się np. pod drzewem, sprawdzić, gdzie będzie ono rzucało cień o tej konkretnej porze dnia, jeśli pod altaną czy pergolą, sprawdzić, czy może nie zmienić jej ustawienia (najgorszą i wcale nie tak rzadką sytuacją jest ta, kiedy jedno z Was siedzi w pełnym słońcu, drugie – w cieniu. Dla fotografa jest to ogromnie trudny orzech do zgryzienia!).

Rozważcie również zorganizowanie mikrofonu i nagłośnienia. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, jednak jeśli zależy Wam, aby słowa przysięgi były słyszalne również dla Waszych gości, warto rozważyć taką opcję.

Ślub kościelny w plenerze

Czy jest w ogóle możliwy? Tak, choć uzyskanie zgody na taki ślub może być o wiele trudniejsze i należy liczyć się z szeregiem formalności. Należy złożyć wniosek do kurii oraz przede wszystkim porozmawiać z księdzem, który ma poprowadzić uroczystość. Załatwieniem formalności warto zająć się z dużym wyprzedzeniem.

Ślub kościelny w plenerze nie jest zatem sprawa prostą, ale też nie niemożliwą. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów w tej dziedzinie. Ślubokręt https://slubywplenerze.com/ pomoże Wam nie tylko w załatwieniu formalności i rozmowach z księżmi, ale zadba o całą resztę, jak pomoc w wyborze idealnego miejsca oraz koordynacja całego przedsięwzięcia.

Wesele w plenerze

Temat wesela we własnym ogrodzie szczególnie ze mną rezonuje, bo jako typ introwertyczny, ciągnie mnie zdecydowanie bardziej do kameralnych klimatów, niż hucznych imprez (tak, to pisze fotografka ślubna ;)). Wesela na świeżym powietrzu mają też w sobie tę pociągającą nutę swobody, niewymuszenia, swojskości. Dla wielu osób, mających tak jak ja skłonność do sentymentalizmu, ta właśnie swojskość oraz fakt, że tak istotne i przełomowe wydarzenie jak ślub i wesele odbywa się w miejscu związanym z naszym dzieciństwem, ma ogromne symboliczne znaczenie.

Oczywiście to pod warunkiem, że dysponujemy własnym, prywatnym ogrodem lub działką. Ale o organizację przyjęcia weselnego pod chmurką warto pokusić się nawet wtedy, gdy nie mamy własnej zielonej przestrzeni. O znalezienie odpowiedniej lokalizacji wcale nie jest trudno. Wiele hoteli i restauracji dysponuje własnymi ogrodami, często dostosowanymi już do imprez okolicznościowych na świeżym powietrzu. A jeśli marzycie o weselu w bardziej swojskim, rustykalnym klimacie, eleganckie hotelowe ogrody można zamienić na gospodarstwo agroturystyczne. Albo nawet skansen, bo wiele z nich ma w ofercie możliwość wydzierżawienia przestrzeni na imprezy okolicznościowe.

Korzyści płynących z organizacji wesela pod chmurką jest wiele. Przede wszystkim – dowolność stylu i dekoracji. Nie musicie dostosowywać się do stylu narzuconego przez salę weselną. Zdarza się bowiem, że restauracje i domy weselny nie dość, że mają wystrój we własnym stylu, to często ograniczają lub całkowicie uniemożliwiają młodej parze zmianę stylistyki czy nawet jakiekolwiek w nią ingerencje.

A przyjęcie weselne w ogrodzie daje ogromne pole do popisu! Bo wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie głównie dla tych, których ciągnie do rustykalnych klimatów. Zależnie od lokalizacji, a przede wszystkim dekoracji, możemy stworzyć zarówno klimat pikniku, jak i imprezy w stylu glamour w pałacowych ogrodach, przyjęcia w eleganckim stylu angielskim, balu na zamkowym dziedzińcu czy nawet przyjęcia w klimacie Alicji z Krainy Czarów :). Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Oczywiście, organizacja wesela w o jest też sporym wyzwaniem. Zdecydowanie wymaga od młodej pary większego zaangażowania, logistyki, kreatywności i wyobraźni. Nic tu nie możemy zrzucić na barki sali weselnej. Ale przecież o to nam chodzi: żeby było po naszemu :). Po ustaleniu stylu i klimatu przyjęcia, znalezieniu miejsca (jeśli nie dysponujemy własnym ogrodem) warto zabrać się za organizację dekoracji, która nada niepowtarzalny klimat naszemu przyjęciu.

Przede wszystkim: oświetlenie! Blask księżyca, choć romantyczny, może okazać się niewystarczający (zwłaszcza, jeśli zapraszacie fotografa, aby uwiecznił dla Was ten dzień :). Ale to wcale nie wada, a ogromna, jak nie największa zaleta imprezy w plenerze! Na zewnątrz możemy stworzyć piękne, nastrojowe, romantyczne oświetlenie, nadające fantastycznego ciepłego klimatu, podczas gdy sale weselne niestety wciąż rzadko kiedy stają pod tym względem na wysokości zadania (te halogenowe oświetlenie sal weselnych, brrr!). Niepowtarzalnego klimatu nadają sznury z lampkami rozwieszone ponad parkietem lub stołami, lampiony, w wersji bardziej eleganckiej – kryształowe żyrandole. No i świece, a może nawet pochodnie? Tutaj możemy pozwolić sobie na zdecydowanie większe szaleństwo, niż podczas tradycyjnej imprezy na sali (pod warunkiem, że nasze przyjęcie w plenerze nie odbywa się w pobliżu stodoły i innych drewnianych zabudowań;)).

Dekoracja światłem to zdecydowanie najważniejszy element całego wystroju. Zwłaszcza z fotograficznego punktu widzenia :). Bez dwóch zdań warto do tego się przyłożyć, zwłaszcza jeśli chcemy, aby klimat naszego wesela został jak najpiękniej oddany na zdjęciach. Reszta dekoracji to już kwestia tego, na jaki styl się decydujemy. Z pomocą przychodzi pinterest czy instagram, ale tego przecież przyszłym pannom młodym mówić nie trzeba ;). Przygotowanie dekoracji można również zlecić dekoratorce lub florystce, albo zdecydować się na zatrudnienie koordynatorki ślubnej, która całościowo zadba o realizację Waszych wizji :).

Wyposażenie (krzesła i stoły)

Jeśli Wasze przyjęcie weselne będzie liczyć więcej niż 20-30 gości, to prawdopodobnie zadbanie o odpowiednią ilość stołów i krzeseł własnym sumptem będzie trudne. Jeśli organizujecie przyjęcie w hotelowym czy restauracyjnym ogrodzie, najprawdopodobniej macie problem z głowy. W przeciwnym wypadku warto skorzystać z usług wypożyczalni krzeseł i stołów bankietowych. Często tego typu wypożyczalnie oferują także zastawę stołową, dekoracje, a nawet parkiety i namioty weselne. Z pomocą w temacie wyposażenia przyjęcia może także przyjść firma eventowa.

Pogoda… czyli warto mieć plan B

No właśnie, namioty weselne. Choć Pinterest kusi zdjęciami włoskich przyjęć weselnych przy blasku świec i pod rozgwieżdżonym niebem, to jednak w naszym klimacie „toskańskie” wesela pozostają opcją tylko dla tych najodważniejszych :). Dobrze zadbać o plan B, nawet w środku lipca. Warto zatem pomyśleć o zorganizowaniu zadaszenia, nie tylko na wypadek deszczu, ale też silnego słońca, zwłaszcza, jeśli Wasze wesele rozpoczyna się w godzinach wczesnopopołudniowych. Przede wszystkich uchroni ono część konsumpcyjną. Ewentualnie również parkiet, chociaż… taniec w deszczu wydaje się może i ekstremalnym, ale w końcu całkiem romantycznym przeżyciem ;).

Catering i obsługa

Gdy już mowa o stołach, to i wypływa temat jedzenia :). Bez znaczenia, czy organizujecie huczną imprezę, czy kameralne przyjęcie dla najbliższej rodziny i przyjaciół, takiego dnia jak ten ani Wy ani Wasi bliscy zapewne nie chcą spędzić w kuchni. Warto zainwestować więc nie tylko w profesjonalny catering, ale także w obsługę przyjęcia, czyli kelnerów.

Przy organizacji imprezy plenerowej prawie na pewno niezbędne okaże się zapewnianie agregatu prądotwórczego. Domowa sieć energetyczna może okazać się niewystarczająca, aby zasilić jednocześnie kuchnię, oświetlenie i nagłośnienie.

Jeśli pragniecie profesjonalnego zadbania o oprawę muzyczną, należy również pamiętać o przygotowaniu miejsca dla dj’a lub zespołu. Dobrze jest przygotować miejsce z łatwym dostępem do sieci energetycznej. Podczas jednego z wesel plenerowych, które fotografowałam, dj miał swoje stanowisko na ganku dworku, a tuż przed gankiem, na drewnianym podeście rozłożonym na trawie odbywały się tańce :). Na innym weselu pan młody wraz ze świadkiem puszczali muzykę wprost z laptopa, a na parkiecie i tak był ogień!

Atrakcje wesela w ogrodzie

Przyjęcie weselne w plenerze daje możliwość wprowadzenia w przebieg imprezy oryginalnych atrakcji, których organizacje byłaby trudniejsza podczas tradycyjnego wesela na sali.

Świetnym pomysłem może zaserwowanie wybranej pozycji menu weselnego w formie grilla. I wcale nie musicie sami stać nad rusztem z kiełbaskami :). Niektóre z restauracji mają w ofercie tego typu usługi, a nawet możecie zaprosić na swoją imprezę mobilny bar bbq!

Bardziej swojska i integrującą Waszych gości formą organizacji bbq może być… biesiada przy ognisku!

Bardzo popularną atrakcją są także mobilne coctail bary i prosecco vany. Ofert tego typu usług jest aktualne w intrenecie do wyboru do koloru! Jeszcze nie widziałam wesela, na którym drink bary nie cieszyłyby się dużą popularnością wśród gości. Do tego tzw. prosecco vany wyglądają naprawdę fajnie i swoją estetyką idealnie wpasowują się w plenerową imprezę. Ja z czystym sumieniem mogę polecić prosecco vana o wdziecznej nazwie Amadeo van Vino, prowadzonego przez jedną z moich byłych par młodych 🙂 (https://www.facebook.com/amadeovan/).

Przyjęcie w plenerze zachęca także do organizacji zabaw i gier zespołowych na świeżym powietrzu. Taka forma rozrywki sprawdzi się znakomicie zwłaszcza, kiedy na swoim weselu przewidujecie obecność dzieci.

Oszczędności

Last but not least zalet organizacji wesela w ogrodzie są oszczędności. Oczywiście największe będą w przypadku, kiedy dysponujecie własnym ogrodem lub działką, lub możecie skorzystać z przestrzeni użyczonej przez rodzinę czy znajomych. Ale nawet jeśli nie posiadacie kawałka własnej zieleni, warto poszukać malowniczo położonych restauracji i hoteli. Wiele z nich zgodzi się na skorzystanie z własnych zielonych terenów w ramach wykupienia ich usług cateringowych.

0 komentarze (y)
Komentarz/Comment

Twój e-mail nie będzie opublikowany ani upubliczniony!/Your e-mail is never published or shared! Pola z gwiazdkę wymagane/Required fields are marked *

    follow me!

    follow me @aleksandrakielczewska

    (+48) 695 665 321

    aleksandra.kielczewska@gmail.com

    fotografia ślubna • Lublin • Warszawa

    Kraków • Katowice